Monodram ” Noszę w kieszeni szminkę” na zakończenie projektu “Od serca do słowa”

Rewelacyjny występ Joanny Świtały i przemiłe spotkanie towarzyskie po scenicznej premierze monodramu „Noszę w kieszeni szminkę” zwieńczyły projekt „Od serca do słowa”, realizowany w bieżącym roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kuślinie. Na jego przeprowadzenie Biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Nazwa projektu nawiązuje do ustanowionego przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego i mickiewiczowskiego hasła – „Miej serce i patrzaj w serce”.

Realizację projektu rozpoczęliśmy warsztatami, które przygotowały dzieci i młodzież szkolną oraz ich najbliższych, do udziału w „Rodzinnym Konkursie Pięknego Czytania”. Podczas warsztatowych spotkań przeprowadzonych przez aktorkę warszawskiego teatru „Syrenka” Joannę Świtałę, ćwiczono emisję głosu, dykcję oraz poznano tajniki pięknego czytania.

Rodzinny Konkurs Pięknego Czytania pozwolił zaprezentować wszystkim uczestniczącym w nim swoje umiejętności, ale przede wszystkim był okazją dla młodych ludzi i ich najbliższych do współpracy, do wspólnego spędzenia czasu wolnego, do pochylenia się nad tekstem, do lepszego poznania się i do emocjonalnego zbliżenia.

W maju, dla najmłodszych, w ramach projektu, odbyły się dwa spotkania autorskie pn.”Zabawy z poezją czyli Pan Poeta Show”-z wesołym artystą panem Michałem.

Do współpracy organizacyjnej podczas realizacji projektu zaprosiłyśmy dyrekcje, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych w Michorzewie i w Wąsowie oraz Panią kierownik i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuślinie. Za wszelką pomoc – serdecznie dziękujemy.

Patronatem medialnym nasze przedsięwzięcie objęły tygodniki lokalne: Nasz Dzień po Dniu, Dzień Nowotomysko-Grodziski oraz portal Nasze miasto Nowy Tomyśl. Serdecznie dziękuję paniom dziennikarkom i panu dziennikarzowi za wszystkie treści, które szeroko informowały o naszych kolejnych działaniach.

Monodram pt. „Noszę w kieszeni szminkę”, który obejrzeliśmy we wtorkowy wieczór 11 października 2022, w internetowej wersji powstał dwa lata temu, podczas pandemii. Jego autorką, reżyserką i odtwórczynią jest młoda aktorka Joanna Świtała. Muzykę skomponował Filip Wałcerz i Tetiana Voitovych.W Kuślinie odbyła się jego sceniczna premiera. Aktorkę podczas występu asystą techniczną wspomagali Dominika Brodowska i Dawid Poprawa.Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Haliny Poświatowskiej – pięknej, przedwcześnie zmarłej polskiej poetki.W dniu spektaklu -11 października 2022 roku- obchodziliśmy 55 rocznicę jej śmierci.Monodram, to najszlachetniejsza forma teatru. Jak oceniają sami artyści, monodram, to najtrudniejszy sprawdzian dla występującego. Oto artysta staje przed publicznością i przez określony czas, w oszczędnej scenografii musi skupić na sobie uwagę, zainteresować, rozśmieszyć, wzruszyć. Joannie Świtale udało się i zainteresować widza, i skupić jego uwagę, niekiedy rozbawić a przede wszystkim – wzruszyć.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Odwiedzajcie nas często! Zapraszamy!