“Noszę w kieszeni szminkę”- zaproszenie na monodram

Wtorek 11 października, to data szczególna – 55 rocznica śmierci przedwcześnie zmarłej poetki Haliny Poświatowskiej. A my zapraszamy na monodram Joanny Świtały inspirowany jej życiem i twórczością.Dla zainteresowanych spektaklem mamy BEZPŁATNE ZAPROSZENIA , które można odbierać w bibliotece od poniedziałku 26 września 2022. Zaproszenia można również zarezerwować dzwoniąc pod nr tel. 614473089. Monodram wystawiony zostanie w ramach projektu “Od serca do słowa”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2022.

Oto fragment recenzji spektaklu Joanny Popiel Szut („Młodości ze śmiercią nie jest do twarzy”), który ukazał się na portalu Kultura na co dzień:

„Poezja Haliny Poświatowskiej zawiera w sobie całą kruchość i jednocześnie wielką siłę ludzkiego życia. Jej wiersze i proza, naznaczone chorobą i nieuchronnością śmierci, są zarazem przepełnione radością życia, fascynacją światem i w końcu miłością (…)

Młodości ze śmiercią nie jest do twarzy. Piękna młoda poetka w konfrontacji z tym, co ostateczne i nie do zwyciężenia, budzi emocje i przyciąga. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z kimś, kto życie tak bardzo afirmuje (…)W swoim monodramie pt. „Noszę w kieszeni szminkę” aktorka Joanna Świtała przybliża nam postać tej niezwykłej poetki, pisarki, chyba jednak przede wszystkim: kobiety.

Monodram inspirowany jest życiem Haliny Poświatowskiej i wykorzystano w nim spore fragmenty jej wierszy i listów. Joanna Świtała jest też autorką scenariusza i reżyserką. W swoim monodramie artystka przywraca poetkę do życia i robi to z wielką wrażliwością.Jej Poświatowska jest młodą i pełną życia kobietą, która jednak ma w sobie tę delikatność, która cechuje jej poezję. Joanna Świtała doskonale przedstawia żywą i pełną urody młodość, która nie chce spędzać czasu na szpitalnych korytarzach i mimo cierpienia, które widzi wokół oraz swojego własnego, spędza czas na obserwowaniu tego, co za oknem, chcąc tego dotknąć i zaznać – zwyczajnie, jak każdy. Jest więc Halina Poświatowska w monodramie Joanny Świtały osobą z krwi i kości, pełną radości i chęci życia. Pełną budzącej się kobiecości, dla której miłość jest tak samo ważna, jak powietrze dające oddech. Zamiast wypłowiałych fotografii, na których widać nieruchomą twarz ładnej młodej kobiety, mamy przez chwilę sposobność widzieć przed sobą żywą osobę, spacerującą w swetrze i spódnicy po scenie, ze szminką w kieszeni, która jest symbolem kobiecości – uwalnianej w obecności mężczyzny, w którym się kocha. Pięknie to Joanna Świtała pokazuje, nie burząc obrazu poetki, jaki znamy. To wzrusza, chwilami nawet bardzo. To jest prawdziwa afirmacja – oddanie na niemal godzinę sceny komuś, kto musiał tak szybko odejść i nie dał się nam poznać do końca. (…)

Monodram pt. „Noszę w kieszeni szminkę” został przygotowany i wykonany przez Joannę Świtałę w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Polecam go wszystkim bardzo, nie tylko wielbicielom Haliny Poświatowskiej. Naprawdę warto. ”

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!