XI Narodowe Czytanie w Kuślinie przeszło do historii

XI Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza już za nami!

W naszej Bibliotece było nie tylko romantycznie, narodowo, lecz także rodzinnie!
Na początku spotkania, które odbyło się w niedzielne popołudnie 4 września 2022, Jakub Czekała odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Następnie wysłuchaliśmy sześciu interpretacji mickiewiczowskich ballad, które przedstawili nam:
Anna Kędziora-Kanik – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuślinie („Romantyczność”),
Katarzyna Wojciechowska – nauczycielka języka polskiego („Świtezianka”),
rodzinna ekipa w składzie: Marzenna Augustyniak, Joanna Augustyniak i synowie Mikołaj i Marcel oraz Laura Józwiak („Pani Twardowska”),
trio rodzinne Anna Dybiona z synami Szymonem i Antonim ( „Świteź”),
Małgorzata Kostkowska – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kuślin („Rybka”) .
Jako ostatnia wystąpiła Olga Kostkowska, która balladę „Pani Twardowska” przeczytała nam w języku ukraińskim. Olga jest Ukrainką, w Polsce założyła swoją rodzinę, mieszka z mężem i córką w Turkowie. Jednak jej rodzice, krewni i przyjaciele mieszkają w okupowanej przez Rosjan Ukrainie. Przed czytaniem Olgi Kostkowskiej, na znak jedności i solidarności, na znak protestu przeciwko bestialskiej wojnie, wszyscy uczestnicy spotkania przypięli symboliczne błękitno-żółte kotyliony, łącząc się z prześladowanym narodem ukraińskim. Po przeczytaniu ballad, w kameralnej przestrzeni kuślińskiej Biblioteki spotkaliśmy się na słodkim poczęstunku.

Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa przedstawiająca pocztówki z ilustracjami do “Ballad i romansów”. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Było nam niezmiernie miło Was gościć! ??