20 maja 1804 roku w Brodach urodziła się EMILIA SCZANIECKA- wielka Polka, działaczka społeczna, zasłużona w walkach o niepodległość naszej Ojczyzny- słowem: kobieta niezwykła. Możemy być dumni, że miejscem jej wiecznego spoczynku jest cmentarz w Michorzewie, w gminie Kuślin.
Warto poznać bogaty życiorys Emilii Sczanieckiej sięgając po dostępne w naszej bibliotece książki autorstwa Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej, Marka Rezlera i Gerarda Górnickiego.
Warto też – korzystając z wolnego czasu- wyruszyć Szlakiem Emilii Sczanieckiej.
Zapraszamy na liczący 35 kilometrów turystyczny, questingowy Szlak Emilii Sczanieckiej, który prowadzi do jej dawnych włości, w miejsca związane z jej życiem i działalnością. Kierując się wskazówkami zawartymi w rymowanej ulotce przemierzamy miejscowości w powiecie nowotomyskim – Wąsowo, Chraplewo, Michorzewo i Kuślin (gmina Kuślin) oraz Brody i Pakosław (gmina Lwówek). Poznajemy fragment lokalnej historii, ciekawe miejsca i piękne okolice.
Do pobrania tutaj >https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/wielkopolskie-questyszlakiem-emilii-sczanieckiej/
Można jechać rowerem, samochodem czy też przejść pieszo. Wszystko zależy od Waszej kondycji.
Ulotkę do gry można też otrzymać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuślinie http://www.bibliotekakuslin.pl (tel. 61 44 73 089), w pałacu Hardtów w Wąsowie, lub samodzielnie wydrukować z pliku PDF w kolorze lub w wersji czarno-białej.
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest questing- spieszymy z podpowiedzią.
Questing, to odkrywanie lokalnej historii i dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Celem przejścia trasy jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, po to by na końcu podróży odkryć ukryty skarb J
Uczestnicy zabawy mogą – rozwiązując kolejne questy- zdobywać regionalną odznakę krajoznawczą Wielkopolskie Questy. Odznaka Odkrywców Tajemnic oraz ogólnopolską Questy – Wyprawy Odkrywców.