OTWARCIE QUESTINGOWEGO SZLAKU EMILII SCZANIECKIEJ I PIKNIK PRZED BIBLIOTEKĄ W KUŚLINIE

W niedzielę 31 lipca 2016 odbył się inauguracyjny przejazd questingowym Szlakiem Emilii Sczanieckiej, który przygotowany został w naszej bibliotece w ramach obchodów Roku Emilii Sczanieckiej, w 120 rocznicę jej śmierci.

Tworzenie questingu rozpoczęliśmy już w lutym spotkaniami warsztatowymi, które przeprowadziła Aleksandra Warczyńska z Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Uczestniczący w spotkaniach warsztatowych  dowiedzieli się co to jest questing, jak się go tworzy i jakie są elementy składowe ulotki questowej. Później, podczas zajęć w terenie, wyznaczyliśmy konkretną trasę questingu. Prace nad tekstem trwały do końca czerwca. Kilkakrotnie skracany i wygładzany – wreszcie ujrzał światło dzienne.

Liczący 35 kilometrów questingowy  Szlak  Emilii Sczanieckiej prowadzi do jej dawnych włości,  w miejsca związane z jej życiem i działalnością. Kierując się wskazówkami zawartymi w rymowanej ulotce przemierzamy miejscowości w powiecie nowotomyskim – Wąsowo, Chraplewo, Michorzewo i Kuślin – w gminie Kuślin oraz Brody i Pakosław – w gminie Lwówek.

Ulotka questingowa do pobrania > http://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/wielkopolskie-questyszlakiem-emilii-sczanieckiej.html

W niedzielnym, inauguracyjnym  questingu wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób.  Większość pokonała trasę rowerami, a  niektórzy – autami. Rejestracja i odprawa questowiczów  trwała od 9.30 do godz. 10.30. Wszyscy zaopatrzeni zostali przez nas  w wodę, bransoletki odblaskowe, długopisy, okolicznościowe znaczki z napisem  „2016 Rok Emilii Sczanieckiej w KOLD” i oczywiście –  questy do wypełnienia. Każda grupa pokonywała trasę we własnym tempie.

Po rozwiązaniu zadań, odnalezieniu skrzyni ze skarbem i zdobyciu pieczęci,  pełni wrażeń questowicze spotkali się przed  biblioteką w Kuślinie, gdzie  ok. 15.00 rozpoczął się piknik i podsumowanie imprezy.

Dla wszystkich przygotowano kiełbaski z grilla, które serwowała nam niezawodna ekipa „Bercik” czyli Małgorzata i Rafał Maciejewicz z synami.

W trakcie spotkania odbył się  pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowany przez strażaków-ratowników  z  OSP Kuślin. Zdobytą podczas pokazu wiedzą można było popisać się podczas quizu z wiedzy ratowniczej.

Uczestniczący w pikniku odpowiadali również na pytania quizowe dotyczące życia Emilii Sczanieckiej.

Na zakończenie wszystkim questowiczom  wręczono drobne upominki ufundowane przez naszych  darczyńców: Firmę Rol-Pol Haliny i Jarosława Woźnych, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Pałac Wąsowo, firmę Schaumann, Timac Agro, KWS, Tygodnik Dzień Nowotomysko-Grodziski, Straż Miejską z Nowego Tomyśla, Państwową Straż Pożarną z Nowego Tomyśla.

Impreza, która odbyła się pod Patronatem Wójta Gminy Kuślin była bardzo udana.