WYSTAWA ZBIORÓW KOLEJNICTWA MARCELEGO SALWOWSKIEGO

Od środy 9 grudnia na naszych bibliotecznych półkach, w sąsiedztwie książek, znajdują się  eksponaty ze zbiorów Prywatnego Muzeum Kolejnictwa Marcelego Salwowskiego  – dziesięciolatka z Nowego Tomyśla.

Kolejowa pasja Marcelego i jego taty – Roberta Salwowskiego objawiła się kilka lat temu, po  odwiedzinach w wolsztyńskiej parowozowni. Od tamtej pory Marceli szczególną sympatią darzy parowóz PM-36-1, znany pod nazwą „Piękna Helena”. Obecnie w  zbiorach chłopca znajduje się ponad pięćdziesiąt lamp i latarek  kolejowych, datowniki, kasowniki,  czapki i mundury, telefony i radiostacja, trąbki sygnałowe,  bogata kolekcja książek i albumów, modele parowozów, dokumenty przewozowe i bilety kolejowe  oraz szereg innych przedmiotów związanych z kolejnictwem  i pociągami.

W dniu otwarcia wystawę obejrzały  trzy grupy uczniów: klasa pierwsza z Michorzewa z paniami Katarzyną Kaźmierczak, Lidią Pieprzyk i Martą Laufer oraz klasa druga i trzecia ze szkoły w Kuślinie pod opieką pani Marzenny Nowak.

Marceli, który wraz z tatą przybył na otwarcie ekspozycji,  oprowadził  wszystkich po wystawie opowiadając z pasją o swoich zbiorach.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawione przedmioty i zadawały pytania. Wiele emocji i radości wywołało przymierzanie kolejarskich czapek oraz quiz sprawdzający  zdobytą podczas spotkania wiedzę. Czy było ciekawie? Wystarczy obejrzeć nasz fotoreportaż.

Wystawę można oglądać w naszej bibliotece do piątku 18 grudnia 2015.

Serdecznie zapraszamy!