Odkrycie Magdy Bilskiej

Nasza czytelniczka Magdalena Bilska, wielka miłośniczka ziemi łukowskiej, współautorka książki „Tuchowicz. Dzieje parafii i miejscowości” oraz autorka strony www.http://zastawie-netau.net/ każdego roku pokonuje tysiące kilometrów, by w każdej wolnej chwili wyruszyć z Wąsowa do Zastawia (woj. lubelskie) i tam z pasją historyka obywatelskiego odkrywać i opisywać historię ziemi łukowskiej.

Ostatnio, dzięki tej pasji i dociekliwości, na cmentarzu w Wilczyskach, Magda odkryła zapomniany, niszczejący grób Joanny z Pomianowskich Belejowskiej – pisarki, redaktorki i pierwszej polskiej tłumaczki „Tajemniczej wyspy” Juliusza Vernea – zob. http://zastawie-netau.net/belejowska/ Odkryciem M. Bilskiej i jej apelem o ocalenie od zapomnienia zabytkowego nagrobka Belejowskiej zainteresował się prezes Polskiego Towarzystwa Juliusza Vernea oraz Stowarzyszenie Nasze Wilczysko.

Wspólnymi siłami zorganizowano zbiórkę pieniędzy i przeprowadzono remont nagrobka. O całej niezwykłej historii przeczytasz na http://zastawie-netau.net/echo-katolickie-15-07-2021/…

Brawo Magda!