Ks. kanonik Zbigniew Gruss

Jedenaście lat temu, 13 kwietnia 2010 roku zmarł ks. kanonik Zbigniew Gruss.
Był on pierwszym, wieloletnim proboszczem parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuślinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły w dniach 15 i 16 kwietnia 2010 roku w Kuślinie. W czwartek 15 kwietnia 2010 r. o godz. 18.00, nastąpiło uroczyste wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego proboszcza do kościoła parafialnego. Pogrzeb odbył się w piątek 16 kwietnia 2010 r. o godz. 14.00. Zmarłego pożegnali kapłani z biskupem Zdzisławem Fortuniakiem na czele, strażacy, których był kapelanem, przyjaciele, znajomi oraz tłum parafian.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych i udostępnionych nam przez Jakuba Czekałę.

Ks. kanonik Zbigniew Gruss urodził się 25 czerwca 1933 roku w małej osadzie Wirty w Borach Tucholskich, jako jedyny syn leśnika Karola i Leokadii z Grendów. Naukę w stopniu średnim pobierał w Małym Seminarium Księży Salezjanów w Lądzie n/Wartą. W 1952 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie w 1959 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Antoniego Baraniaka. W 1970 roku, po 11 latach wikariatu, otrzymał nowo utworzoną placówkę duszpasterską w Kuślinie, gdzie pełnił funkcję proboszcza do przejścia na emeryturę w 2000 roku.

W 2006 roku wydał własnym sumptem, w liczbie 100 egzemplarzy, książkę Bóg. Człowiek. Kościół – Projekt Odnowy Kościoła Powszechnego. Książka ta jest efektem wieloletnich przemyśleń i pracy kapłańskiej ks. Grussa – teologa progresisty. Oparta na chrześcijańskiej filozofii materialistycznej, odpowiada konkretnie na pytania, kim jest Bóg, a kim jest człowiek; czym jest dla ludzkości utworzony przez Chrystusa Kościół oraz w jakie wypaczenia obrósł on w ciągu wieków i jak należy je korygować.

Książka jest dostępna w naszej Bibliotece.