Siory, Siwki, wielkanocni przebierańcy

Za nami lany poniedziałek, śmigus dyngus czyli usprawiedliwione tradycją polewanie wodą ?.

Dawniej mawiano, że ta panna która zostanie obficie polana, będzie miała powodzenie u kawalerów ?
Tradycją świątecznego poniedziałku jest również pojawianie się na ulicach wsi i miasteczek wielkanocnych przebierańców.

W gminie Kuślin pojawiali się w Głuponiach, Chraplewie, Michorzewie i w Śliwnie, a przed wieloma laty – także w Kuślinie. W Głuponiach i Kuślinie przebierańców nazywają Siorami. W Michorzewie, Chraplewie i Śliwnie-Siwkami. W świąteczny lany poniedziałek barwny korowód- Baba, Dziad, Niedźwiedź, Koń, Powozowy, Poganiacz, Murzyn, Król – wędruje ze śpiewem przez wieś. Wesołej grupie przewodzą ludzie przebrani za siwki czyli białe konie. Przebierańcy odwiedzają domostwa pukając od drzwi do drzwi.
Jeśli gospodarze otworzą – śpiewają dla nich i tańczą, w rytm przygrywanych przez akordeonistę ludowych melodii. Mieszkańcy obdarowują niecodziennych gości jajami, drobnymi datkami, a także częstują wódką. Jeśli zaś drzwi domu zastają zamknięte- smarują je sadzą. Jako, że „murzenie” sadzą przynosi szczęście ludzie, zwłaszcza młode dziewczyny, chętnie nadstawiają twarz.

Ze względu na pandemię w tym roku zabawy uliczne z Siwkami i Siorami nie odbędą się.

Zapraszamy więc do obejrzenia archiwalnych zdjęć, których autorami są: Zenon Czarnecki (Chraplewskie Siwki) , Jakub Czekała ( Głupońskie Siory, Siwki w Chraplewie), Maciej Łyszczasz (Siory w Głuponiach) oraz Sołectwo Śliwno i Michorzewo.

Dodam, że z okazji tegorocznych Świąt Wielkanocnych w Bibliotece przygotowałyśmy dla Was wystawę fotografii pt. „Siory, Siwki, wielkanocni przebierańcy”.
Fotografie znajdują się w gablocie przy wejściu do biblioteki oraz w jej wnętrzu.