WIDOK Z MOJEGO OKNA – podsumowanie konkursu

Zakończyliśmy nasz konkurs „Widok z mojego okna”. Można było wziąć w nim udział przesyłając do nas zdjęcie lub tekst literacki.

Oto podsumowanie konkursu przygotowane przez przewodniczącą Jury Panią Barbarę Cierlik.

Gdy uwięzieni przez pandemię w czterech ścianach naszych domów tęsknimy za wolnością i nieograniczona swobodą przemieszczania się po świecie, częściej niż dawniej nasz wzrok wędruje za okno-granicę dwóch światów.

Czyż mógł być więc bardziej wdzięczny temat konkursowych zmagań z piórem i  aparatem fotograficznym jak „Widok z mojego okna”?

Ta zachęta do pisemnych rozważań i fotograficznych dokumentacji zaowocowała kilkunastoma pracami spełniającymi wymogi konkursowego regulaminu. Ich autorzy udowodnili, że okno – to nie punkt obserwacyjny wścibskiego sąsiada, widok z okna  stał się przyczynkiem do uruchomienia wyobraźni, snucia refleksji, rozważań i ciekawych dygresji.

Przed laty udowodniła to już Maria Dąbrowska w swoim opowiadaniu „Tu zaszła zmiana” ,które uświadamia czytelnikowi , że tuz za oknem – każdego dnia tworzy się historia. Nasi czytelnicy okazali się wdzięcznymi kontynuatorami tegoż dzieła, zapisując z niezwykłą wnikliwością widoki zza okna.

Widok z okna inspirował i poetów, jak choćby wspomnieć Jerzego Harasymowicza i jego „Lekcję gramatyki”, gdzie „oknem leciały swobodne chmur pisownie”. Dwoje z uczestników konkursu właśnie w poetyckie strofy zamknęło swoje zaokienne obserwacje.

Ocena nadesłanych prac konkursowych była nie lada wyzwaniem dla Jury, które wystąpiło w składzie: Barbara Cierlik- przewodnicząca Jury, Maria Czekała- dyrektor GBP w Kuślinie, Daria Nizio-Siąkowska- bibliotekarka GBP w Kuślinie.

Ostatecznie postanowiono nagrodzić wszystkich uczestników konkursu, a wyróżnienie przyznać P. Pameli Piechowiak, która swe pełne wrażliwego wyczucia piękna opisy przyrody, wplecione w osobiste przemyślenia i refleksje zakończyła celną pointą zachęcającą do czytania, bo przecież to książki są naszymi najlepszymi oknami na świat.

Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Cierlik za współpracę i niezawodną pomoc!

Wszystkich uczestników konkursu „ Widok z mojego okna” zapraszamy do Biblioteki w Kuślinie po odbiór upominków!

Do miłego zobaczenia! 🙂

Galeria uczestników: