ONI WALCZYLI DLA NIEPODLEGŁEJ – uroczystość 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia w Michorzewie (gm. Kuślin), z inicjatywy dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Współorganizatorami uroczystości byli wójt gminy Kuślin, proboszcz parafii w Michorzewie i sołtys oraz rada sołecka z Michorzewa.

http://nowytomysl.naszemiasto.pl/artykul/michorzewo-gminne-obchody-100-rocznicy-wybuchu-powstania,4933016,artgal,t,id,tm.html?fbclid=IwAR0C9evsKTKxre4n4AxgMEkUxlcPe2lPwiNujbm55Jx0jY80zqephkjDzNk

Część I. https://www.youtube.com/watch?v=dJTxYEFnETQ&fbclid=IwAR0EZkVFN1-Z1iPPv4Abv-DlTpkTvciQ-aydY9P2YdKtR3TguxwDH_gHtt4Cz. II Msza św. https://www.youtube.com/watch?v=lcOARxarIXw&fbclid=IwAR3I-iRobCeghMvNg4XPi3ylz3M45VTPysLf0y4fZY3CCZDmRG2Gp6EENOE

Do współpracy włączyli się strażacy ochotnicy z OSP Michorzewo oraz z pozostałych wiosek gminy Kuślin, a także sportowcy LZS Huragan Michorzewo.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Emilii Sczanieckiej w Michorzewie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Stanisława Taczaka w Wąsowie, Polskiego Stronnictwa Ludowego, OSP Kuślin, OSP Wąsowo oraz zaproszeni goście, delegacje i mieszkańcy gminy.

Uroczystość rozpoczęto  o godz. 16.40 – w godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uruchomione zostały syreny alarmowe, zapalono race i pochodnie.

W ten sposób zjednoczono się z mieszkańcami całej Wielkopolski, oddając hołd Powstańcom, w setną rocznicę zwycięskiego zrywu. Gdy ucichły syreny,  wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Po hymnie, wysłuchano przemówienia wójta gminy Kuślin Mieczysława Skrzypczaka oraz senatora RP Filipa Libickiego.

Następnie, wójt Mieczysław Skrzypczak, przewodniczący rady gminy Paweł Kubiak i reprezentant rodzin powstańców major rezerwy Zygmunt Najdek oraz senator Filip Libicki złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie.

Potem, śpiewając „Rotę” udano  się na teren przykościelny, gdzie ks. proboszcz Przemysław Danielczak dokonał poświęcenia Dębu Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz odsłonięcia okolicznościowej tablicy.

 Później udano się na michorzewski cmentarz, by przy Dębie Niepodległości zasadzonym przed stu laty przez ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Żmidzińskiego odczytać Apel Pamięci.

Apel odczytał major rezerwy Zygmunt Najdek, wnuk spoczywającego na michorzewskim cmentarzu powstańca Franciszka Guzika.

Na grobach osób zasłużonych w walce o polskość zapalono znicze.

Po Apelu Poległych, przy wtórze werbli uczestnicy udali się do kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji powstańców i osób zasłużonych w walce o niepodległość.

Mszę św. odprawił ks. proboszcz Przemysław Danielczak, kazanie wygłosił ks. kanonik Kazimierz Sierpowski.

Po mszy św. zaproszono wszystkich do salki parafialnej, gdzie przygotowano wystawę pod tytułem „Oni walczyli dla Niepodległej”, przedstawiającą sylwetki osób związanych z terenem gminy Kuślin, zasłużonych w pracy organicznej okresu zaborów oraz biogramy i nazwiska ponad stu powstańców wielkopolskich, którzy z kuślińskiej ziemi wyruszyli, by walczyć z pruskim zaborcą.

Wystawę można było obejrzeć także w niedzielę 30 grudnia w godz. 10:00 do 15:00.