FESTIWAL PIĘKNEGO CZYTANIA

Podczas ferii zimowych, 26 i 27 stycznia 2016 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuślinie odbył się I Gminny Festiwal Pięknego Czytania przygotowany we współpracy ze szkołami podstawowymi i gimnazjami z Michorzewa i Wąsowa.

W konkursie tym, dzieci i młodzież, po wcześniejszych  wstępnych eliminacjach przeprowadzonych przez nauczycieli i bibliotekarzy w szkołach,  rywalizowała o tytuł Mistrza oraz Wicemistrzów Pięknego Czytania.

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych – klas 1 – 3 szkół podstawowych, klas 4 – 6 oraz gimnazjów.

Popisy uczestników oceniało jury, któremu przewodniczyła dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Lucyna Kończal – Gnap, a towarzyszyły jej polonistki – Barbara Cierlik oraz Irena Czerniawska.

Komisja oceniała płynność i bezbłędność  czytanego tekstu, intonację oraz ogólne wrażenie występu. Dodać warto, że przesłuchania uczestników odbyły się we wtorek. W środę zaś ogłoszono wyniki i wręczono nagrody i dyplomy.  

Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii klas 1 – 3 zdobył Emil Dziamski, wicemistrzami zostali Tatiana Wiśniewska oraz Jakub Wójcik. Nagrodę specjalną Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu otrzymał Maksymilian Poznański.

W kategorii klas 4 – 6 najlepsza okazała się Weronika Krause, która wyprzedziła Miriam Musiał oraz Agatę Modzelewską. Zaś w najstarszej grupie wiekowej –  wśród gimnazjalistów – mistrzem została Zuzanna Toporek, a tytuły wicemistrzów otrzymali Julia Wójtowicz oraz Oskar Marciniak.

Puchary, medale oraz dyplomy, wręczał wójt gminy Jerzy Dziamski, który był honorowym Patronem Festiwalu.

Po ceremonii rozdania nagród oraz obowiązkowej wspólnej fotografii,  w bibliotece odbyło się party dla wszystkich uczestniczących w zakończeniu Festiwalu.

PARTY W BIBLIOTECE
Odbyło się po ogłoszeniu wyników Konkursu Pięknego Czytania.
Oprócz poczęstunku przygotowałyśmy dla wszystkich literacką zabawę skojarzeniową, której motywem przewodnim było jedzenie:)))
Ciastka, ciasteczka, pierniczki, paluszki, orzechy itd. – wszystko, co znajdowało się na stolikach (wraz z rekwizytami) – należało skojarzyć z bohaterami literackimi czy scenami z utworów, przypisać do danej książki, a następnie podać jej tytuł.
Zabawa była świetna i sprawiła wielką frajdę wszystkim miłośnikom książek i czytania.